۱۳۹۹-۰۸-۰۵ - ۹:۴۴

ویرایش ثبت سفارش کالا تسهیل می شود

معاون فنی گمرک از همکاری وزارت صمت برای ترخیص کالا بدون اصلاح ثبت سفارش مشروط به تغییر نکردن شرح کالا خبر داد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛مهرداد جمال ارونقی  در مورد معطل ماندن کالاهای اساسی، مواد اولیه تولید و برخی اقلام پزشکی و دارویی به واسطه تغییر ردیف تعرفه کالا و نیاز به ویرایش ثبت سفارش، اظهارداشت:‌ وزیر اقتصاد در تاریخ ۱۷ فروردین ۹۸ پیشنهاداتی را جهت کاهش رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور، برای رئیس‌جمهور ارائه کرد و متعاقب آن، دستور رئیس جمهور جهت اقدام و ترخیص کالاها در گمرکات با ردیف تعرفه استنباطی به شرط ثابت ماندن شرح تجاری کالا، بدون ویرایش ثبت سفارش صادر و ابلاغ شد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: گمرک ایران پس از ابلاغ دستور رییس جمهور بر همان اساس اقدام و با توجه به اولویت بندی کالاها در گروه های ۱ و ۲۱ لغایت ۲۷ ، وزارت صنعت، معدن و تجارت در مکاتبات صورت پذیرفته پ، هرگونه تغییر در ردیف تعرفۀ کالا را منوط به ویرایش ثبت سفارش اعلام کرد که در این خصوص گمرک پس از ابلاغ توضیحات دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به گمرکات اجرایی، درخصوص تبعات و ایستایی های حاصل از اجرای این بخشنامه، نسبت به مورد، موضع گیری کرد.

وی ادامه داد: با استقبال وزارت صمت از بررسی مجدد موضوع ، مقرر شد با برگزاری جلسۀ مشترک در این خصوص، بررسی های کارشناسی لازم صورت پذیرفته و در صورت امکان شیوه نامه ای در این خصوص تنظیم و براساس آن اقدام شود.

وی با بیان اینکه ظرف دو هفته گذشته سه جلسه مشترک در این خصوص برگزار شده است، ادامه داد: یکی از مباحث کارشناسی مطرح شده در جلسات، این موضوع بود که بررسی های صورت پذیرفته نشان داده است برخی از واردکنندگان آگاهانه و عامدانه، نسبت به ثبت سفارش و اظهار کالا با ردیف تعرفه نادرست اقدام می کنند تا ضوابط و بخشنامه های مربوط به وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، مبنی بر ممنوعیت و محدودیت، میزان ساخت داخل، سقف و سابقه واردات و سایر ضوابط را دور بزنند؛ از این رو گمرک باید حساسیت لازم را به خرج دهد تا کالای ممنوع الورودی با این شیوه وارد کشور نشود که گمرک نیز در این خصوص توضیحات لازم را ارائه داده و پیشنهادات قبلی مطرح شده را تشریح کرد.

ارونقی با بیان اینکه روند ویرایش ثبت سفارش بسیار زمان بر بوده و این موضوع باعث ایستایی در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاها علی الخصوص نهاده های تولید و کالاهای اساسی می شود، تصریح کرد: در نهایت جمع‌بندی جلسات مبنی براین شد که فهرست ردیف تعرفه کالاهای ممنوعه یعنی گروه های کالایی ۲۷ و ۴ و همچنین کالاهایی که میزان ساخت داخل آنها نیاز به ضوابط خاص دارد، به روز در اختیار گمرک قرار گیرد و اگر تعرفه استنباطی گمرک، در یکی از این دو گروه‌ قرار بگیرد صاحب کالا جهت انجام ویرایش ثبت سفارش به وزارت صمت هدایت شود.

معاون فنی گمرک بیان داشت: علاوه بر این مقرر شد اگر ۶ رقم اول ردیف تعرفه اظهاری با ۶ رقم اول ردیف تعرفه استنباطی گمرک مطابقت داشته و مشترک باشد و جزو لیست فوق نباشد امکان ترخیص آن وجود داشته و نیاز به اصلاح ثبت سفارش نباشد.

وی خاطر نشان کرد:‌ همچنین مقرر شد با توجه به اینکه کالاهای متعلق به گروه‌های کالایی ۲۱ ، ۲۲ ، ۲۳ و ۲۴  مربوط به مواد اولیه ، واسطه ای و نهاده های تولید است، در صورت قرارگیری ردیف تعرفۀ استنباطی گمرک در این ۴ گروه، مشروط به عدم تغییر شرح تجاری کالا ، در راستای حمایت از تولید و اشتغال، نسبت به ترخیص کالا بدون اصلاح ثبت سفارش اقدام شود.

ارونقی افزود: درکنار برخی ایستایی هایی که در روند انجام تشریفات گمرکی حادث می شود،گمرک پیشگام تر از دیگران، موضوع را آسیب شناسی کرده و درخصوص رفع مشکلات مربوطه از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران تأکید کرد: گمرک، سازمانی است مجری و علیرغم اینکه می تواند از پیگیری موضوعات شانه خالی کند، اما تاکنون ، هیچ سازمان دخیل در امر تجارت خارجی ، به اندازه یک دهم پیشنهاداتی که این سازمان به مراجع ذیربط ارائه نموده ، پیشنهادی نداده است. البته باید در این شرایط تمامی ملاحظات موجود را نیز در نظر گرفت.

ارونقی اظهار داشت: درخصوص مصوبات جلسات برگزار شده در مورد اشاره شده نیز، امید است با توجه به حساسیت ویژۀ وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به تأمین کالاها علی الخصوص نهاده های تولید و کالاهای اساسی، نسبت به تأیید و ابلاغ تصمیمات اتخاذ شده اقدام کند.

 

منبع:فارس

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=10517
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)