۱۳۹۹-۰۷-۱۴ - ۱۰:۰۲
رئیس اتحادیه صادرکنندگان و فروشندگان زعفران:

صادرات زعفران ۴ درصد افزایش یافت

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و فروشندگان زعفران اظهار داشت: صادرات زعفران در ۵ ماه نخست سال در مقایسه با سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است. این افزایش در صورتی بوده که هیچ‌گونه تسهیلاتی در اختیار صادر کنندگان قرار نگرفته و تنها معافیت مالیاتی را در نظر گرفته‌اند.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛غلامرضا میری در مورد اخرین وضعیت صادرات زعفران اظهار داشت: صادرات زعفران در ۵ ماه نخست سال در مقایسه با سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است. این افزایش در صورتی بوده که هیچ‌گونه تسهیلاتی در اختیار صادر کنندگان قرار نگرفته و تنها معافیت مالیاتی را در نظر گرفته‌اند.

وی با اشاره قاچاق زعفران ادامه داد: متاسفانه خود ما باعث قاچاق زعفران شده‌ایم، چون هزینه‌های مازادی برای صادرکننده ایجاد می‌شود. قاچاقچیان نیز از این موقعیت سوءاستفاده کرده و زعفران را از کشور خارج می‌کنند، چراکه موقعیت مناسبی برای‌شان فراهم شده و نیازی به پاسخگویی به سامانه و بازگشت ارز به کشور را ندارند. برای همین قاچاقچیان زعفران را در بازارهای جهانی با قیمت‌های بسیار کمتر از صادرکنندگان به فروش می‌رسانند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و فروشندگان زعفران ادامه داد: برای صادرات زعفران شرایط خاصی مانند؛ برند، بسته‌بندی و شناسه کالا وجود دارد و هر صادرکننده‌ای موظف به داشتن برند و شناسنامه کالا است و بسته بندی‌ها نیز باید حداقل دو دهم گرم باشد چون امکان صادرات فله‌ای وجود ندارد.

میری با بیان اینکه برخی از کشورها زعفران ما را خریداری می‌کنند و در بسته بندی‌های خود به بازار جهانی ارائه می‌دهند، ادامه داد: البته این مشکل از خود ما است، چون به دلیل هزینه حمل و نقل و هزینه‌های مربوط به بسته‌بندی، قیمت زعفران گران تمام می‌شود. به همین جهت بسته‌بندی خود انجام می‌دهند. البته موضوع دیگری وجود دارد؛ زعفران در کشور ما قیمت ثابت ندارد و متغیر است اما کسانی که زعفران را از ما خریداری و به بازار جهانی ارائه می‌کنند برای یک سال قیمت ثابتی را در نظر می‌گیرند. بنابراین خریداران ترجیح می‌دهند به جای خرید از صادرکنندگان ایرانی از واسطه‌هایی که محصول ما را بسته‌بندی کرده‌اند خریداری کنند.

وی اضافه کرد: اگر بازار ثبات داشته باشد می‌توان مشتری را مدیریت کرد، زمانی که مشتری با ما تماس می‌گیرد و اعلام می‌کنیم اعتبار قیمت یکی دو روز است، فروشنده‌ای که قیمت ثابت یک سال را دارد ترجیح می‌دهد از جای دیگر خرید کنند. برای همین باید به سمت و سویی حرکت کنیم تا زعفران را راحت‌تر و ساده‌تر  و با قیمت مناسب و یکسان در اختیار مشتری قرار دهیم، در آن زمان می‌توان انتظار داشت که از ما خریداری داشته باشند.

منبع: ایلنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=9825
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)