۱۳۹۹-۰۷-۰۹ - ۹:۳۸

اولتیماتوم گمرک به صاحبان کالا

معاون فنی گمرک با اشاره به التیماتوم گمرک برخی صاحبان کالا که تعمدا نسبت ترخیص اقدام نمی‌کنند، گفت: در صورت عدم اقدام، محموله‌های رسوبی مذکور مشمول مقررات متروکه می‌شود.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛مهرداد جمال ارونقی  با اشاره به برخی شائبه ها درخصوص تعمد برخی صاحبان کالا برای نگهداری کالاها در بنادر و عدم ترخیص آنها گفت: بر اساس مفاد تبصره ۲ ذیل ماده ۲۴ قانون امور گمرکی، چنانچه ظرف یک ماه، کالاهایی که برای آن سند ترخیص یا فروش صادر گردیده است از انبارها خارج نشود مشمول مقررات متروکه می‌شود.

وی افزود، طبق بررسی‌های صورت پذیرفته مشخص گردیده برخی از صاحبان کالا به دلایل مختلف بعد از صدور پروانه گمرکی از ترخیص قطعی و خروج کالا خودداری می‌نمایند.
معاون فنی گمرک گفت: اخیرا در بخشنامه ای از گمرکات اجرایی خواسته شده نسبت به اعمال مقررات متروکه در خصوص کالاهای مذکور که صاحبان آنها عامداً از خروج این اقلام جلوگیری می کنند اقدام شود.
به گفته ارونقی، مشخصاً این نوع واکنش برخی صاحبان کالا باعث رسوب بعضی از کالاها در اماکن گمرکی و بنادر کشور گردیده است.
وی گفت: بر این اساس طی بخش‌نامه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی کشور ضمن تاکید بر اجرای مفاد تبصره ۲ ذیل ماده ۲۴ قانون امور گمرکی تأکید شده است تا به قید فوریت نسبت به موارد رسیدگی و اقدام مقتضی صورت پذیرد.

معاون فنی گمرک ایران خاطر نشان کرد با توجه به اینکه احتمال  می‌رود برخی از صاحبان کالا علیرغم صدور پروانه گمرکی به دلایل مختلف، از جمله نرخ انبارداری پایین در بنادر و مناطق ویژه و آزاد، عالماً و عامداً  از خروج کالا از گمرکات و بنادر امتناع می نمایند تا قیمت آن کالا در بازار داخلی افزایش یابد، در مکاتبه‌ای با معاون برنامه ریزی گمرک درخواست نمود تا نسبت به اعلام آمار کالاهایی که علیرغم صدور پروانه و گذشت مدت یک ماهه از گمرک خارج نشده اند اقدام شود تا متعاقباً تشریفات متروکه درخصوص این کالاها به عمل آید.

ارونقی در خاتمه گفت : طبق مصوبات سفر اخیر معاون اول رییس جمهور – که جزئیات این مصوبات در روزهای آینده منتشر خواهد شد – گمرک ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی مکلف گردیده اند در حداقل زمان ممکن اهتمام لازم را در ترخیص کالاهای رسوبی و دپو شده در گمرک به عمل آورند که به همین منظور گمرک با تلاش گسترده و اعلام فراخوان نسبت به جمع آوری درخواست صاحبان کالاهای موجود در بنادر و گمرکات و انعکاس این اطلاعات به وزارت صمت و بانک مرکزی بصورت روزانه اقدام می نماید ؛ حال چنانچه بانک مرکزی نسبت به تأیید منشأ ارز کالاهای اشاره شده اقدام نماید ، صاحبان این کالاها نیز باید در حداقل زمان ممکن و حداکثر ظرف ۱۰ روز از صدور کد رهگیری بانک ، نسبت به اتمام تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالاهای موصوف اقدام کنند و درغیر این صورت ، مقررات متروکه، درخصوص این کالاها هم اعمال خواهد شد. همچنین وزارت صمت و بانک مرکزی نیز درصورت احراز تعلل عمدی صاحبان کالاهای اشاره شده از ارائه خدمات و تسهیلات به این افراد خودداری خواهند نمود.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=9607
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما