۱۳۹۹-۰۷-۰۶ - ۱۰:۵۴

استاندارد عسل اجباری شد

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: بیش از ۵۰ درصد عسل موجود در بازار تقلبی است، به همین منظور برای جلوگیری از این تخلف، استاندارد عسل اجباری شد و عسل‌هایی که از این پس وارد بازار می‌شود باید استاندارد باشد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛محمد حسین عزیزی  افزود: تقلب و تخلف در تولید محصولات غذایی بسیار زیاد است، بیشترین تقلب ها هم در محصولات و مواد غذایی گرانقیمت مثل عسل، روغن زیتون یا زغفران است به عنوان مثال در عسل گاهی شربت گلوکز یا شرب نبات قاطی می کنند تا بتوانند این مواد ارزان را به قیمت بالا بفروشند و سود کنند یا در مورد روغن زیتون گاهی روغن سویا یا روغن آفتابگردان را که ارزانتر است قاطی می کنند.

وی گفت: در مورد عسل تشخیص عسل واقعی از تقلبی بسیار سخت است. نیازمند آزمایشگاههای بسیار پیشرفته است و آزمایش های آن باید در چند مرحله مختلف انجام تا مشخص شود عسل واقعی است یا نه، بهترین کار برای تهیه عسل این است که از عسل های با برند و نام و نشان های معتبر و از فروشگاههای معتبر خریداری شود که احتمال تقلبی بودن آن کمتر است اما عسل های بی نام و نشان و تقلبی که در کارگاه های متفرقه پر می شوند هم زیاد است.

عزیزی در پاسخ به این پرسش که چند درصد عسل های موجود در بازار تقلبی است، گفت: درصد دقیقی نداریم زیرا بخش زیادی از عسل های موجود در بازار به صورت فله ای و بدون نام و نشان عرضه می شوند و نظارت های سازمان غذا و دارو در بازار نیز تصادفی و اتفاقی است اما به نظر می رسد بیش از ۵۰ درصد عسل های موجود در بازار تقلبی هستند و در آنها نوعی از تقلب و تخلف وجود دارد.

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی آشامیدنی افزود: برای جلوگیری از تقلب در عسل در آخرین جلسه شورای عالی استاندارد، استاندارد عسل تصویب شد، هنوز مقدار زیادی از عسل های تولید قبل در بازار وجود دارد که ممکن است استاندارد نباشد اما عسل هایی که از این پس وارد بازار می شوند اعم از عسل های صنعتی و سنتی برای اخذ مجوز باید حتما استاندارد عسل را داشته باشند و همه عسل های دارای مجوز باید تحت کنترل باشند.

عزیزی گفت: مسئول نظارت بر بازار عسل وزارت جهاد کشاورزی و قسمت زنبورداری این وزارتخانه است و قرار شد این نظارت از سطح روستاها و شهرستانهایی که محل تولید عسل است، انجام شود، نظارت سازمان غذا و دارو نیز در مرحله بسته بندی در کارخانه ها و کارگاه ها اعمال می شود. قرار شد با همکاری بین سازمان غذا و دارو و وزارت جهاد کشاورزی بازار عسل در کشور سر و سامان یابد به خصوص اینکه از نظر صادرات نیز ساماندهی این بازار بسیار مهم است و اگر کیفیت عسل های صادراتی از ایران پایین باشد این بازار خراب می شود در حالیکه یکی از بازارهای مهم و ارزآور برای کشور است.

وی افزود: در مورد روغن زیتون البته میزان تقلب و تخلف کمتر از عسل است، حدود ۳۰ درصد روغن زیتون های موجود در بازار تقلب دارند و بیشتر با قاطی کردن روغن سویا یا روغن آفتابگردان که ارزانتر است در روغن زیتون تقلب صورت می گیرد.

مدیرکل نظارت بر غذا وزارت بهداشت گفت: تخلف و تقلب در بازار مواد غذایی همیشه هست و همیشه افرادی سودجو و سوء استفاده چی در این بازار وجود دارند. یکی از تخلفات بسیار رایچ که در بازرسی های سازمان غذا و دارو دیده می شود، تغیییر برچسب تاریخ انقضای محصولات غذایی است. این تخلف بیشتر در سوله ها و کارگاه های بی نام و نشان انجام می شود و عده ای سوجو مواد غذایی تاریخ گذشته را ارزان می خرند و در این اماکن برچسب تاریخ انقضای آنها را عوض می کنند و دوباره وارد بازار می کنند تا با قیمت بالاتر بفروشند.

وی افزود: از مردم می خواهیم اگر با چنین تقلبی مواجه شدند؛، مورد را به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت اعلام کنند تا از طریق نیروی انتظامی و مراجع قضایی با متخلفان برخورد شود.

 

منبع: ایرنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=9463
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)