۱۳۹۹-۰۶-۱۶ - ۸:۰۲

تولید زیتون ۵۰ درصد کاهش یافت

رئیس شورای ملی زیتون از کاهش ۴۵ تا ۵۰ درصدی تولید زیتون نسبت به سال‌ های قبل خبر داد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون  از کاهش ۴۵ تا ۵۰ درصدی تولید زیتون نسبت به سال‌های قبل خبر داد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی، نوسانات نرخ ارز و بحث بازار سرمایه تا حدودی پیش بینی قیمت سخت است.

افزایش ۴ برابری هزینه‌های تولید دردسر ساز شد

او با اشاره به اینکه تامین اقلام مواد اولیه و هزینه‌های تولید زیتون ۲ تا ۴ برابر افزایش قیمت داشته است، افزود: اگر نظارت در بحث مواد اولیه صورت نگیرد، بدون تردید صنعت زیتون با مشکل عدم توجیه اقتصادی مواجه می‌شود.

عباسی با بیان اینکه قیمت ارز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰ تا ۸۰ درصد رشد داشته است، گفت: قیمت کنونی مواد اولیه از جمله سموم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰۰ درصد رشد داشته است که این امر به سبب افزایش قیمت تمام شده، توجیه اقتصادی برای فعالان این صنعت ندارد.

رئیس شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه امکان رقابت روغن زیتون داخلی با وارداتی وجود ندارد، بیان کرد: اگرچه واردات روغن زیتون برای کشور بلامانع است، اما عدم نظارت سازمان غذا و دارو و استاندارد امکان رقابت تولیدکنندگان داخل با روغن‌های وارداتی را سلب کرده است، چرا که روغن‌های بی کیفیت وارد کشور می‌شوند.

او در پایان با اشاره به اینکه واردات روغن پومیس ضربه مهلکی به صنعت وارد می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر شیشه روغن زیتون بکر ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان بوده که متاسفانه واردات روغن زیتون بی کیفیت به سبب قیمت پایین محصول منجر به مغایرت قیمت با تولید داخل است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=8591
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)