۱۳۹۹-۰۵-۲۶ - ۹:۳۵

صادرات خشکبار ۵۲ درصد افزایش یافت

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران از جهش صادرات محصولات خشکبار طی ۴ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛محمود بازاری با بیان این مطلب گفت: براساس آمارهای کارشناسی شده سازمان توسعه تجارت ایران، طی چهار ماهه فروردین لغایت تیرماه سال جاری، صادرات اقلام خشکبار کشور رشد بسیار خوبی داشته است که درصورت رفع چالش‌ها و موانع سر راه صادرات و تسهیل حمل دریایی و زمینی محموله‌ها، با توجه به پیش‌بینی‌های تولید در سال جاری، جهش قابل ملاحظه‌ای در صادرات خواهیم داشت.

وی افزود: به رغم شیوع ویروس کرونا و نیز بسته شدن مرزهای زمینی از جمله ترکیه در اواخر سال گذشته خوشبختانه صادرات انواع خشکبار به بازارهای هدف صادراتی طی ۴ ماهه نخست سال جاری ۵۲ درصد از لحاظ ارزشی و ۴۲ درصد از لحاظ وزنی با رشد مواجه بود که این میزان صادرات معادل ۲۱ درصد از ارزش کل صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در این دوره است.

بازاری تأکید کرد: در حال حاضر صادرات خشکبار ایران به بیش از ۶۰ کشور هدف صورت می‌پذیرد که نشان‌دهنده قابلیت‌های صادراتی ایران در شرایط تحریم‌های بین‌المللی است.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: طبق آمارهای کارشناسی شده سازمان توسعه تجارت ایران طی ۴ ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل صادرات پسته و مغز پسته ۷۱ درصد از نظر ارزشی و ۱۱۰ درصد از نظر وزنی، کشمش ۳۵ درصد از نظر ارزشی و ۴۲ درصد از نظر وزنی و نیز خرما ۲۲ درصد از نظر ارزشی و ۱۶ درصد از نظر وزنی افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: روند جهشی صادرات اقلامی نظیر پسته با توجه به گشایش و روان‌سازی انجام شده در سیاست‌های بازگشت ارز صادرات اتفاق افتاده که ضروری است برای صیانت از این زیربخش مهم بخش کشاورزی و استمرار رشد صادرات آن، کماکان کمک‌ها و مشوق‌های لازم به صادرکنندگان فعال، معتبر و متعهد این بخش برای تسریع و تسهیل بازگشت ارز صادرات، ارائه شود.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=7814
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)