۱۳۹۹-۰۵-۲۵ - ۱۲:۳۰

تولید میلگرد و تیرآهن ۱۲ درصد رشد کرد

تولید میلگرد و تیرآهن در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هریک دارای رشد ۱۲ درصدی است، درحالی که میزان افزایش تولیدات فولادی در این دوره پنج درصد ثبت شده است.

برپایه جداول آماری انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، چهار ماهه نخست امسال تولید میلگرد به سه میلیون و ۲۳۰ هزار تن رسید که نسبت به دو میلیون و ۷۰۷ هزار تن عملکرد دوره مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین تیرآهن تولید شده در دوره این گزارش به رقم ۴۱۳ هزار تن رسید که نسبت به ۳۶۹ هزار تن عملکرد چهار ماهه ابتدایی ۹۸ رشد ۱۲ درصدی را ثبت کرد.

علاوه براین تولید نبشی، ناودانی و سایر مقاطع فولادی نیز در دوره چهارماهه امسال بالغ بر ۲۶۱ هزار تن بود که در مقایسه با ۲۶۸ هزار تن تولید مدت مشابه پارسال سه درصد افت نشان می‌دهد.

رشد ۱۱ درصدی مقاطع طویل 

میزان تولید مقاطع طویل فولادی ( تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع ) در چهار ماهه نخست امسال برابر با سه میلیون و ۶۹۷ هزار تن بود و نسبت به عملکرد دوره مشابه در سال گذشته که سه میلیون و ۳۴۴ هزار تن بود، رشد ۱۱ درصدی دارد.

ایران امسال برنامه تولید حدود ۳۰ میلیون تن شمش فولادی را دربرنامه دارد.

 تولید بیش از سه میلیون تن ورق گرم

تولید ورق گرم فولادی در چهارماهه ابتدایی امسال به رقم سه میلیون و ۵۱ هزار تن رسید که نسبت به سه میلیون و ۱۰ هزار تن عملکرد دوره مشابه سال ۹۸ افزایش یک درصدی داشت.

همچنین ورق سرد تولید شده در دوره این گزارش رقم ۹۰۴ هزار تن را نشان می دهد در مقایسه با چهار ماهه نخست سال ۹۸ که ۸۷۱ هزار تن بود، چهار درصد افزایش یافت.

ورق پوششدار نیز در چهار ماهه نخست امسال به میزان ۴۷۰ هزار تولید شد که نسبت به مدت مشابه پارسال که ۵۳۶ هزار تن بود، افت ۱۲ درصدی دارد.

تولید مقاطع تخت فولادی ۳.۵ میلیون تن

آمار تولید مقاطع تخت فولادی ( ورق گرم، سرد و پوششدار ) در مدت چهار ماهه نخست امسال به رقم سه میلیون و ۵۶۰ هزار تن رسید و در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال گذشته که سه میلیون و ۵۸۶ هزار تن بود، کاهش یک درصدی را ثبت کرد.

ایران در بین بیش از ۶۰ کشور جهان رتبه دهمین فولاد ساز را دارد و انتظار می‌رود در افق چشم انداز ۱۴۰۴ به رتبه هفتمین صعود کند.

پیش از این به استناد آمار اعلام شد، تولید شمش فولادی در چهار ماهه نخست امسال با رشد ۹ درصدی نسبت به عملکرد دوره مشابه پارسال به رقم ۹ میلیون و ۴۸۳ هزار تن رسید.

میزان تولید شمش فولاد در چهار ماهه نخست پارسال برابر با هشت میلیون و ۶۸۳ هزار تن بود.

رشد پنج درصدی تولیدات فولادی

بر اساس آمارهای مورد بررسی در دوره چهارماهه نخست امسال تولیدات فولادی به رقم هفت میلیون و ۲۵۷ هزار تن رسید که افزایش پنج درصدی در مقایسه با چهارماهه ابتدایی پارسال را نشان می‌دهد.

میزان تولیدات فولادی در چهارماهه نخست سال گذشته رقم ۶ میلیون و ۹۳۰ هزار تن بود.

ورق گرم و میلگرد از جمله اقلام فولادی است که علاوه بر بازار داخلی، رویکرد صادراتی دارد و کشورهای همسایه از مشتریان اصلی محسوب می‌شوند.

افزایش تولید ۱۲ درصدی آهن اسفنجی 

افزایش تولید ۱۲ درصد آهن اسفنجی در دوره چهار ماهه ابتدایی امسال با رقم ۱۰ میلیون و ۵۸۱ هزار تن محقق شد، درحالی که در دوره مشابه سال ۹۸ تولید آن بالغ بر ۹ میلیون و ۴۶۸ هزار تن ثبت شده بود.

ایران در سال‌های اخیر به عنوان دومین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان پس از هندوستان محسوب می‌شود.

بهره‌برداری از هفت طرح فولاد استانی که هریک دارای ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی در زمینه تولید آهن اسفنجی دارند، از جمله دلایل رشد جایگاه ایران در این بخش به حساب می‌آید.

ایران در افق چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن را برنامه‌ریزی کرده که بیش از ۷۰ درصد این برنامه تاکنون تحقق یافته است.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=7777
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)