سه شنبه 31 تیر 1399 - 9:30

حجم تجارت خارجی ۴۴ درصد کاهش یافت

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: با فقری که هر روز بیشتر می‌شود و اکنون ۶ دهک جامعه زیر خط فقر قرار گرفته اند، نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم، ما در بخش بهره برداری از معادن، نفت و گاز و فولاد، امکان جذب داریم

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛مسعود خوانساری در جلسه صبح امروز اتاق بازرگانی با بیان اینکه صادرات نفت، گاز و میعانات در سال ۹۸، ۳۲ میلیارد دلار نسبت به سال قبل کاهش داشته است، اظهار داشت: حجم تجارت خارجی در سه ماهه بهار ۴۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد اما در مقابل حجم نقدینگی در سال ۹۸، ۳۱ درصد رشد داشته و در سه ماهه ابتدایی سال ۹۹، با ۳۲ درصد رشد به ۳۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی ۷۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

وی افزود: طبق اعلام بانک جهانی رشد اقتصادی در سال جاری منفی ۵.۳ است و در پایان سال ۹۹ به منفی ۱۷ درصد می‌رسد بنابراین اقتصاد کشور کوچکتر می‌شود.

وی در ادامه گفت: اکنون شاخص بورس ۳۶۹، سکه ۷ برابر، دلار ۵.۲ برابر، مسکن ۳.۳ برابر افزایش قیمت داشته‌اند و با توجه به حباب موجود در بازار هر لحظه امکان جابجایی این ارقام وجود دارد، بنابراین ضرورت دارد که به حجم نقدینگی و کسری بودجه توجه شود در غیر این صورت با ابر تورم مواجه می‌شویم.

خوانساری در ادامه به موضوع تفاهمنامه ۲۵ ساله با چین اشاره و اظهار داشت: در این رابطه پیش داوری‌های زیادی صورت گرفته ابتدا باید گفت که قرارداد نبود و در حد یک تفاهمنامه است علاوه بر آن باید در مجلس هم تصویب شود، یک اصل را همه می‌دانیم و آن اینکه هیچ کشوری توسعه نمی‌یابد مگر اینکه سرمایه‌گذاری خارجی و ورود تکنولوژی جدید داشته باشد.

وی بیان کرد: با فقری که هر روز بیشتر می‌شود و اکنون ۶ دهک جامعه زیر خط فقر قرار گرفته اند، نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم، ما در بخش بهره برداری از معادن، نفت و گاز و فولاد، امکان جذب داریم. ۳۰ هزار مرکز گردشگری داریم اما کمترین توریست را داریم، وقتی ۱۵ سال پیش قرارداد کرسنت منعقد شد علیه آن هیاهو شد و اکنون ۱۵ سال است که گاز می‌سوزد بدون اینکه یک سنت دریافت کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تاکید کرد: در قراردادهای خارجی همه باید هوشیار باشیم، جوگیر نشویم، حتی اگر قرار بر مصالحه باشد باید یک کشور ثانوی به عنوان آلترناتیو داشته باشیم.

وی همچنین به موضوع بازنگرداندن ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات که از سوی بانک مرکزی مطرح شده اشاره و تصریح کرد: این مسئله جوی خوبی در پی نداشت، خیلی مسائل قطبی شد که کل صادرکنندگان را در یک صف قرار داد. وقتی صادرات اهمیت دارد، زمانی که نفت صادر نمی شود، روا نیست اینگونه برخورد شود زیرا منافع ملی را به خطر می اندازیم،

خوانساری گفت: این رقم ۲۷ میلیارد دلار جای بحث دارد بنده در نامه‌ای که به بانک مرکزی و رئیس جمهور درخواست کردم که اسامی اشخاص و بنگاه‌هایی که ارز را بازنگردانده‌اند به تفکیک مشخص شود، همه را به یک چشم دیدن خطای بزرگی است، اگر تعداد زیادی بازنگردانده‌اند باید آسیب شناسی شود.

وی ادامه داد: علت اصلی این است که بدون مشورت با ذینفعان بسته تنظیم می‌شود، زمانی که دولت نمی‌تواند پول نفت را برگرداند آیا صادرکننده این امکان را دارد؟ این مسئله باید بررسی شود، اینگونه برخوردها لطمه به صادرات کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی تاکید کرد: آنچه ما در رقم ۲۷ میلیارد دلار محاسبه کردیم همخوانی ندارد، قبول کنیم در آوردن ارز به کشور دچار مشکل هستیم. باید ببینیم با چه روشی تسهیل می‌شود، با برخورد خشن مشکل حل نمی‌شود، باید شفاف شود که چه کسانی خطا کردند و ارز را به عمد برنگرداندند.

 

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=6835
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)